Esteknikel, 1967 yılında bu yana alüminyum doğrama üreten Teknikel Alüminyum firmasının altyapısından yararlanılarak 2002 yılında kurulmuştur. Uzun yıllar sektörün içinde olmanın verdiği avantajla mevcut altyapısını modern makine parkıyla birleştirerek ve bünyesine mimarlık ve mühendislik fonksiyonlarının katılımlarıyla giydirme cephe sektöründe profesyonel bir anlayışla birçok projenin uygulamasını gerçekleştirmiş, bina dış cephe tasarımı ve mimari çözümlerini ekleyerek geliştirmiştir.

     Firmamız Çuhadaroğlu ve Reynaers firmasının yetkili uygulayıcı bayisi ve çözüm ortağıdır. İki ayrı atölyesinde, ihtiyaç duyulan her türlü mekanik bağlantılı dış cephe kaplama sistemini bina yüzeyine uygun mimari tasarım ve mühendislik çözümleri ile uygulamaktadır.

     Esteknikel, yeni çıkan tüm cephe sistemlerini, yurtiçi ve yurtdışı fuarlarını takip ederek, edindiği bilgileri uygulama alanına katmaktadır.

     Tasarım aşamasından uygulamanın teslimine kadar her türlü teknik ekipman, modern makine ve program altyapısının yardımıyla müşterilerine en uygun çözümleri üretebilmeyi hedeflemiştir. Değişime inanan ve değişerek başaran kadrosuyla müşteri memnuniyetini arttırmak hedefi ile çalışmaktadır.

     Projelerin Autocad ve 3 boyutlu olarak mimari ofiste hazırlanmasından ve 1/1 ölçeğe varan detaylarının çözülmesinden sonra statik hesap programları ile atalet moment değerlerini sağlayan optimum profiller seçilir. Rosenheim Enstitüsü (IFT) veya Kapedam Test Merkezinden performans testleri onaylanmış ürünler kullanılmaktadır. Cephe ölçümlerinde teodolit, lazer gibi teknolojik ekipmanlar kullanılır ve kesim hassasiyeti mikron düzeyinde olan modern makinelerde üretim yapılır. Deneyimli montaj ekipleri, detaylı montaj projeleri ve uzman mimarlar yönetiminde optik aletler yardımıyla montajı gerçekleştirir.

     Bugüne kadar projelerinde Alucobond, Alpolic, Reynobond, Albond, Saraybond ve Naturalbond marka kompozit panel ile binlerce metrekare uygulama yapmış, ayrıca Eternit Equitone Fibercement cephe kaplama ürünleri ile uygulamalar gerçekleştirmiştir. Kalesinterflex ürünlerinin Bursa’daki ilk uygulayıcısı olup, daha sonra benzer ürün grubundaki İthal Laminam marka ürünlerle de uygulamalar yapmıştır. Yüksek miktarda Fundermax ve Resopal marka, Kompakt Laminat uygulamaları firmamızın referansları arasındadır.

     Giydirme cephe kaplamasında oldukça farklı seçenekler sunan firmamız ayrıca Creatone ve Alphatone marka Terracotta kaplama, Frontek marka Ekstrüzyon seramikler, Seranit ve Kütahya seramiğin büyük ebatlı cephe ürünlerinin uygulayıcısı olmuştur.

     Günümüzde oldukça rağbet gören ikinci kabuk cephe projelerinde Serge Ferrari tekstil cephe ürünleri, Kasso genişletilmiş ve perfore edilmiş metal levhalar, alüminyum, cam ve Terracotta güneş kırıcılar ve paslanmaz örgü meshler firmamız tarafından uygulanmaktadır.

     Ayrıca, firmamızda Şişecam, Guardian ve Pilkington marka cam firmalarının tüm kaplamalı ve güvenlik camları uygulanmaktadır.